Γιουβέντους – Ιντερ 0-0: Κράτησε το μηδέν και πήγε τελικό η Γηραιά Κυρία

Η Γιουβέντους κράτησε την Ιντερ στο 0-0 και χάρη στη νίκη που πέτυχε στο Μιλάνο πήρε το εισιτήριο για τον τελικό

ΗΓιουβέντους πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 στο ντέρμπι με την Ιντερ που έγινε στο Τορίνο. Οι Μπιανκονέρι προκρίθηκαν στον τελικό χάρη στη νίκη που πέτυχαν προ ημερών στο Μιλάνο με 1-2 και στη ρεβάνς απλώς διατήρησαν το μηδέν στην άμυνα παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι Νερατζούρι για να σκοράρουν. Η πολυνίκης του θεσμού Γιουβέντους που έχει κατακτήσει 13 Κύπελλα Ιταλίας, φτάνει για 20ή φορά σε τελικό, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Αταλάντα – Νάπολι που στο πρώτο ματς έμειναν στο 0-0 και αγωνίζονται το βράδυ της Τετάρτης (10/2, 21.45).

Αν μάλιστα εξασφαλίσει το εισιτήριο η Νάπολι, τότε θα πρόκειται για επανάληψη του περυσινού τελικού, όπου τότε είχαν επικρατήσει οι Παρτενοπέι του Τζενάρο Γκατούζο. Πάντως, η Γιουβέντους, έπειτα από μια περίοδο ντεφορμαρίσματος που την απομάκρυνε από την κορυφή της βαθμολογίας στη Serie A, πλέον επελαύνει με επτά σερί νίκες. Αντιθέτως, η Ιντερ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί σε τελικό για άλλη μια σεζόν. Είναι ενδεικτικό πως τελευταία φορά διεκδίκησε και κατέκτησε το Κύπελλο το 2011!