Εθνική πόλο: Στα τελικά του World League για πρώτη φορά μετά το 2016

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε 12-11 την Ισπανία και εξασφάλισε το εισιτήριο για το World League

Την πρόκριση στην τελική φάση του World League για πρώτη φορά από το 2016, εξασφάλισε η Εθνική πόλο ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 12-11 της Ισπανίας στον ημιτελικό της προκριματικής φάσης της ευρωπαϊκής ζώνης, που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας, και «σφράγισε» ένα από τα τρία εισιτήρια για το τελικό τουρνουά της διοργάνωσης, που θα γίνει το καλοκαίρι του 2021.

Η ελληνική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο χάνοντας 4-5 αλλά πήρε τον έλεγχο του ματς στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα σερί 3-0 και συνολικό σκορ 4-1, μετέτρεψε το 4-5 σε 8-6. Οι Ισπανοί αντέδρασαν στο τελευταίο οκτάλεπτο και ισοφάρισαν 9-9 με τον Περόνε, ο Παπαναστασίου «απάντησε» άμεσα και ο Σκουμπάκης σε παίκτη παραπάνω «έγραψε» το 11-9, 2’51” πριν από το τέλος, αλλά και πάλι οι Ίβηρες ισοφάρισαν με πέναλτι του Γρανάδος 1’35” πριν από τη λήξη. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος σκόραρε έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε και έδωσε τη χαριστική βολή στην Ισπανία, που ήταν ασημένια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα διεκδικήσει την Κυριακή (10/1) την πρωτιά των προκριματικών απέναντι στο Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-1, 4-5

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Λόπεθ, Μουνάριθ 3, Γρανάδος 2, Φαμέρα 1, Σαναχούγια, Λαρούμπε, Μπαρόσο 2, Φερνάντεζ 1, Καμπάνιας, Περόνε 1, Μάγιαρακ, Μπούστος 1, Αγκίρε