Απόλλων Σμύρνης – Αρης 0-1: Πέρασε από τη Ριζούπολη με Ιωάννου

Ο Αρης επέστρεψε στις νίκες απέναντι στον Απόλλωνα μετά από τρεις αγωνιστικές

Το πρώτο γκολ του Νικόλα Ιωάννου με τη φανέλα του Αρη ήταν αρκετό για τους Κίτρινους προκειμένου να επιστρέψουν στις νίκες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα στη Ριζούπολη για τη 18η αγωνιστική της Super League. και επανήλθε στις νίκες έπειτα από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα με ΠΑΣ ΓιάννιναΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Ο Αρης έδειξε να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς και πήρε προβάδισμα στο σκορ προτού συμπληρωθεί το 20λεπτο. Στο 18′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα, ο Μαντσίνι έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα άλλαξε πορεία, ο Μπερτόλιο μπήκε στη φάση και με νέα κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Βέρχουλστ απέκρουσε. Ωστόσο, ο Ιωάννου από κοντινή απόσταση έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό κι αν δεν υπήρχε ο εξαιρετικός Βέρχουλστ, ο Αρης θα είχε σκοράρει τρία γκολ με Γκάμα στο 11′ και στο 20′ και με τον Μαντσίνι στο 31′, ενώ εξίσου καλά αντέδρασε στο 30′ και ο Σιαμπάνη στο πλασέ του Φερνάντεθ. Από εκεί και πέρα, στο β’ ημίχρονο το ματς έγινε πιο αργό και πιο κακό, κάτι που είχε ως συνέπεια και ελάχιστες απειλητικές φάσεις.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Μπεντινέλι (69′ Μουνιέ), Φατιόν (69′ Κιτοκό), Κάλισιρ (28′ Βιτλής), Φερνάντεθ (84′ Βάρκας), Τσιλούλης, Ντάουντα

Αρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου (86′ Κρίστιαν Λόπεθ), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόλιο (73′ Γκαρσία), Γκάμα (73′ Μάνος), Σίλβα (63′ Κάτσε), Μαντσίνι (86′ Σάκιτς)